idefi jerzy czajkowski - agencja marketingowa

Zadzwoń

Napisz na:

jerzy.czajkowski@idefi.pl

Gdzie szukać swoich klientów?

utworzone przez | lis 21, 2019

Wiele osób decydując się na stronę www swojego biznesu, prędzej czy później musi zmierzyć się z tematem promocji online. Sama strona internetowa nie przyciągnie potencjalnych klientów, dlatego w tym celu należy się zastanowić nad odpowiednimi metodami promocji. Do najbardziej popularnych i sprawdzonych z pewnością można zaliczyć system reklam Google Ads oraz Pozycjonowanie strony w wynikach organicznych czyli SEO?

Zanim się jednak zastanowimy, jak efektywnie promować swój biznes w sieci, warto się najpierw przekonać czy nasi potencjalni klienci są w sieci. To pozwoli nam podjąć rozsądne i optymalne decyzje. Jeżeli interesuję Cię ten temat to zapraszam do dalszej lektury, dzięki której sprawdzisz czy Twoi klienci szukają Cię w internecie!

Co znajdę w tym artykule?

Najpierw Suche Dane – czyli dlaczego warto promować swoją stronę w sieci?

Wszelkie badania internetu i prowadzone statystyki (m.in. przez GUS) potwierdzają wzrost znaczenia marketingu internetowego w dotarciu do potencjalnych klientów. Sprzedaż produktów i usług przez sklepy internetowe oraz strony www zwiększa się z roku na rok, co stanowi mocny argument przemawiający za posiadaniem i promowaniem własnej strony w sieci.

Największe zyski czerpią jak łatwo się domyśleć dużej i średniej wielkości biznesy, co nie oznacza, że mniejsi przedsiębiorcy nie korzystają z tego typu rozwiązań. Wręcz przeciwnie, świeże podejście, budowanie profesjonalnych stron internetowych oraz odpowiednio prowadzona promocja w sieci pomaga małym przedsiębiorcom w budowaniu przewagi konkurencyjnej w lokalnych społecznościach oraz z czasem daje im możliwości osadzenia się na pozycji lidera rynku.

…świeże podejście, budowanie profesjonalnych stron internetowych oraz odpowiednio prowadzona promocja w sieci pomaga małym przedsiębiorcom w budowaniu przewagi konkurencyjnej w lokalnych społecznościach oraz z czasem daje im możliwości osadzenia się na pozycji lidera rynku.

Owszem wciąż są przedsiębiorcy, którzy osadzają się na pozycji pt. „to co mam – mi wystarczy”, budując swoje firmy o tzw. polecenia. Ma to swoje plusy, ale i szereg zagrożeń których nie sposób nie zauważyć. Z jednej strony budowanie relacji z klientem to bardzo ważny element każdego dobrze prowadzonego biznesu, z drugiej strony, co pokazują liczne przypadki, budowanie firmy tylko o „stałych klientów” może się odbić czkawką.

dane na temat klientów w sieci

Duże biznesy to wiedzą i wciąż zabiegają o uwagę nowych klientów, gdyż to generuje prawdziwy zysk i równoważy sytuacje w których nasi stali klienci są przechwytywani przez młodą ale i dynamicznie podbijającą rynek konkurencję, stosującą nowe metody promocji i pozyskiwania klientów.

Strona www i promocja w sieci pozwalają klientowi na szybkie odnalezienie naszych usług w swoim telefonie lub komputerze. Firma która wyświetla mu się w momencie jego największej potrzeby wygrywa i ma dużą szansę na zwiększenie portfela swoich klientów.

Ilu Twoich klientów jest w sieci – jak to sprawdzić?

Prowadząc biznes musimy zrobić chociaż podstawowy research, który wskaże nam, jak rozwija się nasza branża i ilu klientów szuka naszych usług za pośrednictwem internetu. Oczywiście istnieje mnóstwo sposobów, jak to sprawdzić.

Ale dziś w kontekście SEO i Google Ads spróbuję wskazać to na przykładzie słów kluczowych.

Czym są słowa kluczowe?

Temat jest znany i napisano o tym naprawdę dużo, ale pokrótce wskaże, o co tu chodzi.

Słowa kluczowe to słowa lub ciąg słów, które wpisujemy do wyszukiwarki internetowej (np. Google) w celu odnalezienia interesujących nas informacji, usług lub produktów.

co to są słowa kluczowe

To dzięki nim wyszukiwarka internetowa rozróżnia jakie informacje nam wyświetlić, aby jak najlepiej odpowiedzieć na nasze oczekiwania i potrzeby.

Ten temat jest szeroki dlatego poświęcę mu więcej miejsca w jednym z kolejnych artykułów na swojej stronie. Dziś tylko wskażę, jak wyszukać dzięki słowom kluczowym ile osób interesuję się naszymi produktami lub usługami i czego możemy się spodziewać po zainwestowaniu w swoją promocję w sieci.

W celu sprawdzenia możemy posłużyć się odpowiednimi narzędziami płatnymi lub w wersji darmowej.

Planer Słów Kluczowych

Jest to najbardziej znane i powszechnie stosowane narzędzie pozwalające sprawdzić ile osób szuka danego słowa kluczowego. Jednak aby ono mogło wskazać nam precyzyjne dane musimy posiadać konto Google Ads oraz posiadać przynajmniej jedną aktywną kampanię reklamową w tym systemie.

Dla przykładu posłużymy się hasłem „Fryzjer Nysa”

Krok 1: Logujemy się do swojego systemu Google Ads i klikamy w prawym górnym rogu w menu „Narzędzia i Ustawienia” po czym z menu, które się nam rozwinie wybieramy pozycję „Planer Słówe Kluczowych”

Krok 2: W następnym kroku wpisujemy interesującą nas frazę lub frazy, w naszym wypadku Fryzjer Nysa i zatwierdzamy nasz wybór

Krok 3: Planer słów kluczowych po chwili zwróci nam wyniki dotyczące naszego hasła / słowa kluczowego.

Jak widać w naszym wypadku tylko po słowie kluczowym „Fryzjer Nysa” wyszukiwarka zwraca wyniki 880 razy w ciągu miesiąca. Co pokazuje spory potencjał na rynku lokalnym do promocji naszego salonu fryzjerskiego. Oczywiście warto sprawdzić jeszcze inne frazy takie jak Salon Fryzjerski Nysa czy Zakład Fryzjerski Nysa aby przekonać się o realnej sile i potencjale drzemiącym w promocji online naszego lokalnego biznesu.

Co jednak zrobić gdy nie mamy Google Ads i nie chcemy jeszcze inwestować nawet najmniejszych pieniędzy w reklamę w Google?

Istnieją inne rozwiązania, które możesz wykorzystać właściwie od zaraz.

Wykorzystaj potencjał Narzędzia Ubersuggest!

Drugi sposób to wejście na stronę : https://neilpatel.com/ubersuggest/

Tutaj znajdziemy narzędzie online, które również pomoże nam określić ile osób szuka naszego biznesu w sieci przy pomocy samej wyszukiwarki. Jest ono bardzo łatwe i intuicyjne, a także wskaże nam kolejne słowa kluczowe którymi posługują się osoby szukające biznesów z naszej branży.

Dla przykładu posłużmy się tym samym słowem kluczowym i sprawdźmy czy narzędzie zwróci nam podobne wyniki.

Krok 1: Wybierz polską wersję wyszukiwania i wpisz interesującą Cię frazę zatwierdzając swój wybór

jak sprawdzić swoje frazy kluczowe pod kątem klientów

Krok 2: Zwrócone wyniki pokazują nam uśrednioną ilość zwrócenia zapytań przez przeglądarkę Google po wpisaniu frazy Fryzjer Nysa. Jak widać wynik jest identyczny ale oprócz, niego możemy również zobaczyć na wykresie poniżej dokładną liczb wyszukiwań dla tej frazy na skali czasu, co dodatkowo może wskazać nam takie aspekty naszego biznesu, jak jego sezonowość.

czy moi klienci są w internecie

Tak jak w Planerze Słów Kluczowych możemy też zobaczyć ile wynosi stawka CPC za kliknięcie reklamy w Google Ads oraz przybliżoną trudność naszej frazy. Ale o tym opowiem w innym wpisie, aby nie podawać Ci zbyt wielu informacji za jednym zamachem.

Krok 3: Dodatkowo możemy też sprawdzić inne słowa kluczowe, które sugeruje nam system tego narzędzia. Wystarczy zjechać na dół, a dla większych statystyk możemy kliknąć View All Keyword Ideas, gdzie uzyskamy też ciekawe informacje na temat naszej konkurencji i zobaczymy kto jest liderem na rynku.

Narzędzia Płatne

Oczywiście istnieją też narzędzia płatne, dzięki którym możemy dokładnie i szybko poznać sporą bazę słów kluczowych, po których nasi klienci szukają nas w sieci. W tym celu wskaże Ci polskie rozwiązanie Senuto, z którego korzystam na co dzień , nie tylko podczas wyszukiwania słów kluczowych dla moich klientów, ale i podczas monitoringu ich stron czy analizy konkurencji.

klienci w sieci

Wystarczy, że wpiszemy tu w odpowiednim miejscu najbardziej interesującą nas frazę kluczową, a program sam wygeneruje nam sporą listę interesujących nas fraz kluczowych, które wskażą nam ile tak naprawdę osób szuka naszych usług i produktów w sieci w ciągu każdego miesiąca.

Podsumowanie:

Narzędzi, dzięki którym możemy sprawdzić potencjał słów kluczowych dla naszej branży i biznesu jest oczywiście dużo więcej, jednak te które wymieniłem w bardzo prosty i szybki sposób pokażą Ci czy w Twoim wypadku gra jest warta świeczki i czy budowanie swojego biznesu również w przestrzeni online ma sens i może przełożyć się na realne zyski.

To niezbędny element, który powinien być przeprowadzony przez każdego kto zastanawia się nad podjęciem działań w sieci. Bez niego nie warto nic robić dalej, bo będziemy błądzić po omacku, a to narazi nas na straty i niepotrzebne koszty.

Oczywiście jeżeli nie masz ochoty samemu tracić czasu i szukasz kogoś, kto przeanalizuje rynek dla Ciebie, uwzględniając w tym również działania Twojej konkurencji zapraszam do kontaktu i współpracy.

Chętnie przedstawię Ci raport, który dokładnie wskaże potencjał rynku, a ty zaoszczędzisz swój cenny czas na analizy i szukanie najlepszych rozwiązań.


Zamów bezpłatną analizę SEO